eTwinning

Meral BALA, the teacher of our school, has attended the project called “My Words For My Dream World” which is an E-Twinning Project and goes on working on the project.

 

About The Project

In this project, we are going to create booklets with a group of students who are between 5th and 8th grades, These booklets are going to contain  an unit or more than one unit they have learnt or on each page. Students are going to create a situation by considering the unit and topic. They are going to draw their own pictures and write their own sentences about the situation. In the case of that students can not draw their own pictures about the topic, they can use applications to draw pictures on the internet. They can write a simple story or a dialogue. It will depend on students' imagination. At the end of the project, when the booklets are done, each student group can make a demonstrations about a topic they choose.

 

Aims

This project aims to estalish what students have learnt by letting them use their imaginations. With this project, students will be able to dream and create a situation about the topics they have learnt and make their own sentences. Additionally, students will have the chance to improve their drawing and acting skills with this project. Students will be able to use what they have learnt in their real life and have fun when they do that.

 

Expected Results

At the end of this project, we expect that 
-Students will love learning English,
- Students will gain gain self-confidence about expressing themselves in English,
- Students will use what they learn in their real life,
-Students will improve drawing and acting skills.

 

Okulumuz öğretmenlerinden Meral BALA “My Words For My Dream World” E-Twinning projesine katılmış bulunmakta olup çalışmalara devam etmektedir.

 

Proje Hakkında

            Bu projede 5 ve 8.sınıf kademesindeki bir grup öğrenciler ile İngilizce kitapçık oluşturmayı planlamaktayız. Bu kitapçıklarda her sayfada bir ya da birkaç ünitenin entegre edilmesi ile oluşacaktır. Çocuklar ünite ve konuyu düşünerek bir durum yaratacaklardır. Durum ile alakalı kendi cümlelerini yazarak kendi çizimlerini yapacaklardır. Çocukların resim çizemedikleri durumlarda resim çizmek için internet üzerinden bazı programlar kullanabilirler. Hikâye ya da bir diyalog yazabilirler, bu tamamen çocukların hayal dünyasına kalacaktır. Projenin sonunda kitapçıklar bittiğinde öğrenciler seçtikleri bir konu üzerine tiyatro gösterisi yapacaklardır.

 

Amaçlar

            Bu proje öğrencilerin hayal dünyasını kullanmalarına izin vererek öğrenmelerini pekiştirmelerini amaçlar. Bu proje ile öğrenciler öğrendikleri konular ile ilgili hayal kurup, durum yaratacak ve kendi cümlelerini yazacaklardır. Ek olarak öğrenciler çizim ve oyunculuk yeteneklerini geliştirme imkânı bulacaklardır. Öğrenciler öğrendiklerini gerçek yaşamda kullanabilecek ve bunu yaparken eğlenecektir.

 

Kazanımlar

            Projenin sonunda:

  • Öğrenciler İngilizce öğrenmeyi seveceklerdir.
  • Öğrenciler İngilizce de kendilerini ifade etmeye karşı özgüven kazanacaklardır.
  • Öğrenciler öğrendiklerini gerçek hayatta kullanabileceklerdir.
  • Öğrenciler çizim ve oyunculuk yeteneklerini geliştireceklerdir.
Resim
Osmangazi Mahallesi 56080.Cadde No: 3/1/1 Şehitkamil/Gaziantep
444 44 57
info@ozeldegerkoleji.com.tr
www.ozeldegerkoleji.com ©
X